Archive

Beebi ja väikelaps

Browsing

Kuidas kasvatada tütart?

Ma olen pidevalt oma tütrele öelnud, et ta on nii ilus ja armas. Nüüd viimastel kuudel ehmatasin ära, sest ma justkui seega kleebin talle külge silte, mis võivad tulevikus teda piirata. Ma ei oska seda muret selgelt ka väljendada, kuid võib-olla peaksin rohkem rõhku panema sellele, kuidas rohkem kiita tema intelligentsust. Heasüdamlikkust samuti kiidame. Lihtsalt kohati tundub, et ta väga vajab seda välimusega seotud tunnustust ning ma ei saa aru, kas see oli varem ja meie vanematena oleme teda toetanud või oleme ise kuidagi tinginud sellise olukorra. Võib ka olla, et minu probleem ja küsimus on üldse pseudoprobleem. Aga arvestades seda, et meie ühiskonnas on ikkagi suhtumine ja hoiak naistesse ja meestesse erinev – sooline palgalõhe, juhtivtöötajad on valdavalt mehed jne., siis mulle teeb see muret. Ma ei tahaks, et mu tütar kasvaks üles maailmas, kus tal oleks erinevad võimalused võrreldes näiteks mu pojaga.

Votes: 2
Answers: 5
22. aprill 2015 Kaarel Veike

kuidas 1a10k tüdruk potile saada?

Tüdruk 1a10k vana, paaril korral läinud ise ja teinud potti pissi, vahest istub potil ajaviiteks, aga kui mähkmed ära võtta, nõuab neid tagasi ja/või pissib süüdimatult püksi. Mida ja kuidas edasi peaks toimima? Kas ootama, kuni tal endal ikkagi kindel soov tekib või kuidagi järjekindlalt harjutama? Ja kuijärjekindlalt, siis kuidas? Olen tänulik igasuguse info eest.

Votes: 0
Answers: 7
7. aprill 2015 Tiina Luht

Lasteaiaõpetajate kvaliteet. Kuidas hindate laste arengut oma lapse lasteaias?

Me vahetasime hiljuti lasteaeda, sest eelmises oli hästi suur kaadrivoolavus. Õpetajad vahetusid ning õpetajate kvaliteet alanes. Võib-olla seda kvaliteeti ei vaadanudki tol hetkel sellise pilguga, kuid nüüd on lihtsalt vahe tuntav. Oleme lasteaiavalikuga väga rahul. Peab mainima, et tegemist oli nii varasema kui ka praeguse lasteaia puhul täiesti tavaliste Tallinna lasteaedadega. Lihtsalt ühes on õpetaja olnud 10+ aastat ja tundub, et inimene teeb tööd, mida ta armastab. Loen huviga kirju ja viin ennast tegevustega kurssi. Lapsel on terve hulk luuletusi selgeks õpitud. Samuti viiakse läbi põnevaid arutelusid. Panen siia väikese väljavõtte viimasest nädalast:

Lõppenud nädalal keskendusime kevadpühadele ning naljale ja naerule, sest naer on terviseks.
Nädala jooksul lapsed

• mõtisklesid selle üle, missugused asjad on naljakad ja kuidas heatahtlikult nalja teha;
  • vaatasid videot lõbusatest klounidest ja tantsisid ise “naljatantsu”;
  • uurisid raamatu abil muna ja kuidas tibu munast välja saab;
  • vaatasid keskendunult etendust “Imede aed”, mis jutustas lastele erinevatest tunnetest läbi nelja aastaaja kulgemise (hirm, usk, lootus, armastus, ausus) ning arutlesid ise etenduse teemal (mis meeldis/ei meeldinud, mis tunnet praegu tunned);
  • mängisid õppemängu “Loendame mune” (mis seisnes nõutava hulga munade asetamises vastava numbriga taldrikule-loendamine, võrdlemine, värvide tundmine);
  • meisterdasid lapsed lõbusaid kloune ja kaunistasid erinevas tehnikas paberist mune (paberitükikeste ja salvräti rebimine, plastiliini sõrmega laiali ajamine);
  • arutlesid karukoosolekul vestluskaardi abil narrimise üle ja pakkusid olukorrale võimalikke lahendusi, et kõik pildil olevad lapsed end hästi tunneksid, sooritasid harjutust “Päike minu sees” (rahunemine).
  • Kuidas teie olete rahul lasteaiaga?

Answers: 2
    6. aprill 2015 Kaarel Veike

Kõne areng

Tere, hea lapsevanem

Tartu Ülikooli psühholoogia instituudis uuritakse laste kõne arengut ning töötatakse välja lühikest testi 2-3 aasta vanuste laste kõne arengu hindamiseks. Kutsun Teid uurimuses osalema. Vastamiseks kulub aega umbes15 minutit. Kõigepealt tuleb end turvalises veebikeskkonnas aadressil https://kaemus.psych.ut.ee kasutajaks registreerida. Peale registreerimist saab liituda uuringuga MacArthuri suhtlemise arengu testi lühiversioon! kasutades koodi: laps 2015.

Kasutajaks registreerimine on vajalik sellepärast, et väikese lapse vanemana võib Teil olla vaja testi täitmine katkestada ning seda hiljem jätkata.

Olen Teile väga tänulik, kui Te leiate aega mind aidata. Vastan meelsasti küsimustele, mis Teil testi täitmisel tekkivad. Kui Te teate kedagi, kelle laps on 2-3 aastane ning kes oleks valmis testi täitma, andke talle, palun, testi veebriaadress.

Anne-Liis Olt
Anne-Liis.Sirol@ut.ee
TÜ psühholoogia instituudi magistrant

Votes: 1
Answers: 1
31. märts 2015 Anne-Liis Sirol

Kuidas ja millal räägid sina pisikestele, mis on seks?

See on selline teema, mis ilmselt on iga lapse puhul erinev. Praegu hakkab kätte jõudma päev, mil peaksin oma tütrele sellest lähemalt rääkima. Kuna aga poeg ja tütar on väga erinevad karakterid, siis tundub nagu ei mängiks seekord selliste vastustega hästi välja, mis poja puhul varem toimisid. Ja kuidas need toimisid on muidugi samuti lõbus lugu.

Kui mu poeg oli kuni 3 aastat vana, siis rääkisin talle seksist kaudselt. Ta küsis kuidas lapsed siia ilma sünnivad. Kui andsin vastuseks lihtsalt, et emme kõhust, siis sellele järgnes uus küsimus – kuidas beebi saab emme kõhtu? Kui ta oli väiksem, siis ütlesin et issi võlus beebi emme kõhtu.

Mingi aeg hiljem, kui teemaks tuli kool, siis tuli juba selgemaid vastuseid andma hakata. Vahepeal aga oli üks naljakas seik. Poeg tuli ükspäev taas selle küsimusega ja ma võtsin seletamiseks aja. Rääkisin, et see on selline asi, mida teevad täiskasvanud omavahel. Et see on privaatne teema jne. Siis ühel hetkel tuli välja, et poja oli pahandusse sattunud. Ta nägi naabrimeest oma sõbraga väljas vestlemas. “Mida nad seal vestlevad?” mõtles ta. Ja loomulikult tuli seepeale valjuhäälselt hõigata “Kas te seksite seal? Mu issi ütles, et te seksite omavahel!”. Ühesõnaga naabrile ei meeldinud, et me teda juskui tagaselja geiks nimetame ja sellised jutte räägime. Ühesõnaga, minu justkui ideaalne seletus seksist, kukkus täielikult läbi. Pidime uuesti rääkima 🙂

Kuidas sinul on tulnud selle teemaga hakkama saada? Kas kõik on läinud ladusalt või on kaasnenud ka mingit nalja?

See video annab ka päris hästi aimu, et neid teemasid mõistetakse vahepeal erineval tasemel 🙂

Votes: 2
Answers: 3
26. märts 2015 Kaarel Veike

“Minu laps küll nii ei tee” ütles ta – Kas nii on normaalne?

Tekitas muret väikelaste mäng. Nimelt tuli (4-aastane) tütar koju ja rääkis, kuidas naabripoiss (5-aastane) oli palunud oma genitaale näidata. Üks näitas tussut ja teine näitas nokut. Soovisin seda murelikult naabritega jagada, et leida mingi lahendus. Suureks üllatuseks aga oli naabrite reaktsioon järgmine. Nad otsustasid, et ei peagi oma pojaga rääkima. Nimelt ei pidanud ta isegi ujumistrennis pükse teiste ees vahetama. Kõik pidi olema 4-aastase fantaasia ja oma süü. Kas see on normaalne? Kuidas seda lahendada?

Answers: 3
23. märts 2015 Kaarel Veike