Archive

Pere, kodu, kool ja suhted

Browsing

Kuidas distsiplineerite oma lapsi?

Kas ja kuidas kutsute korrale oma väikelapsi, kui nad on sõnakuulmatud, jonnivad ja käituvad meelega halvasti?
Vahel tundub mulle, et minu 2a ja 4a moodustavad minu vastu liidu ja vaatavad rõõmuga pealt, kuidas minu ärritus kasvab.
Mida teete, et enesevalitsust säilitada? Teoorias teame ilmselt kõik, et tuleb rahulikult sisse-välja hingata või teise tuppa minna, aga üliemotsionaalses olukorras on see vahel väga-väga raske!

Votes: 0
Answers: 0
26. august 2015 vicky

Kui vanalt olete lapse üksi õue lubanud/koju jätnud?

Suvel maal olles oli nii hea meel, kui lapsed (3a ja 5a) said päeva jooksul vabalt õue-tuppa-õue joosta ja ei pidanud kordagi muretsema, et nad omapead väljas käivad. Tallinnas elame paneelmaja 4. korrusel ja õue minemine on kogupere ettevõtmine, sest kohe välisuksest hakkab autoparkla ja omapead neid õue lubada ei saa. Koju olen jätnud vanema lapse, kui ta oli haige ja pidin 10 min apteeki lippama, endal ikka süda valutas. Kui vanalt olete oma lapsed iseseisvalt õue lubanud ja kuidas aru saanud, et nad selleks valmis on?

Answers: 1
26. august 2015 vicky

Elukindlustus

Sooviksin teha elukindlustust, kuid ei suuda leida sobivat lahendust. Paljud tuntud kindlustusfirmad seda teenust vist ka ei paku või ei oska mina seda välja lugeda. Kas teil on elukindlustus? Mis summale elu kindlustaksite? Mida peaksin teadma selle teemaga seoses ja millele mõtlema, kui hakkan enda elu kindlustama?

Answers: 2
18. mai 2015 Kaarel Veike

Kuidas mitte tappa lapse iseloomu?

Meil on viimasel ajal päris keeruline olnud. Poeg on impulsiivne ja loov isiksus, kuid ta käib koolis, kus hinnatakse rangeid reegleid. Mul tekib vahepeal tunne, et üritame teda suruda raamidesse, mis ei ole tema arengule kõige sobivamad. Ma kipun sageli vaatama iseennast ja oma käitumist ning mind hirmutab see sarnases. Mina olin samuti selline mässumeelne, kes nõrgemad õpetajad välja vihastas ja tugevamad proovile pani. Minu suhtumine “Those who can, do; those who can’t, teach”, haavas kindlasti õpetajaid sügavalt. Isiklikult olen omal ajal koolis sattunud pahandusse, kui kirjutasin kirjandi “Ma vihkan rangeid reegleid”, kus ma avaldasin arvamust oma tolleaegse kooli, õpetaja kui ka direktorit kohta. Väga valusalt lõppes. Kuid nüüd on see justkui minu silme ees ja seekord olen hoopis uues rollis. Ma ei näita kuidagi välja oma nooruspõlve hoiakuid, et sealt malli võiks võtta. Kas geenid on nii tugevad? See on päris hirmuäratav.

Vaatasin ükspäev Jim Carrey intervjuusid, kus ta rääkis oma lapsepõlvest. Teda üritati samuti ohjeldada ja piirata ning sageli karistati temale iseloomuliku käitumise pärast. Aga nüüd suurena talle makstakse raha ja tunnustatakse selle eest. Ma ei mõtle ainult oma lapsest, vaid üldse lastest, kes rohkem välja paistavad. Kas on okei, et me oma raamidega surume alla isiksusi? Kus on see piir? Kuidas tunnetada seda piiri ning kuidas veenduda, et laps saaks õnnelikult areneda temaks endaks?

See teema ei piirdu kooliga, vaid on laiem. Lihtsalt see kooliga seonduva näide illustreerib seda päris kenasti.

Votes: 2
Answers: 2
15. mai 2015 Kaarel Veike