Tere

Minu postkasti laekus Nupsu külalise kiri, kus ta palus abi pere eelarve koostamisel. Panen vastuse foorumisse, et ka teised saaksid seda vajadusel kasutada. Erinevaid pere eelarve mudeleid on mitmeid ning siinkohal pakun välja ühe neist:

Selleks, et saada ülevaade oma pere kuludest ja tuludest tuleks hakata kõiki kulusid kirja panema. See aitab paremini perel planeerida suuremaid väljaminekuid ning vajadusel teha korruktuurid.

Juhul kui kohe kokkuhoidma ei ole vaja hakata siis võib esimese kuu lihtsalt kulud ja tulud üles kirjutada.

Kõigepealt tehke selgeks, kui palju on teie perel hetkel raha- nii pangas kui sularahana.
Arvestage kulud, mis selle raha eest veel tuleks maksta enne kui saabub uus sissetulek.

Uue sissetuleku laekumisega võiks hakata järgima järgmist tabelt (kodus pange teemad exceli tabelisse või vihikusse- teemad vasakult paremale ning kuupäevad ülevalt alla)
Sissetulek- kõik 1 kuu jooksul laekuvad raha summad (palk, hüvitised, toetused, lisateenistus)
Väljaminek:
Laenumakse, järelmaksud, krediitkaardi tagasimaksed -soovituslik 30-40% pereeelarvest
Toit (kõik söödav, joodav va alkohol, eraldi välja tuua kodune toit ja väljas einestamine)
Majapidamine (puhastusvahendid, küpsetuspaberid jne)
Lemmikloom (söök, hooldus, ravi)
Eluaseme kulud (elekter, vesi, küte, kindlustus, prügivedu, TV, internet, valve, muud (koristus, haldusteenus jne) )
Riided ja jalanõud
Ilu ja tervis (kosmeetika (sh maniküür, kosmeetik), pesemisvahendid, juuksehooldus (sh juuksur), ravimid (sh vitamiinid))
Side-telefon, ajalehed, ajakirjad
Transport (kulud autole, bensiinile, bussipiletitele)
Harrastused
Alkohol, tubakas
Muud kulud (koolitus, pensionisamba maksed jne)
Erakorralised kulud (ainult need kulud, mis tekkisid ootamatult ning planeerimatult)

Mida täpsemalt on kulud välja toodud, seda täpsema ülevaate see annab juhul kui on vajadus kulusid vähendada.

JÄÄK: kuu lõpus raha jääk- positiivne või negatiivne number. Juhul kui saate negatiivse tulemuse siis arvatavasti kasutasite krediitkaarti või muud laenu (peaksite kindlasti kulusid vähendama) juhul kui saite positiivse tulemuse mõelge, mida soovite ülejäänud rahaga teha-koguda või kulutada.

Kindlasti soovitaksin võimalusel säästa rohkem ning panna raha kõrvale isegi siis kui praegu tundub kõik hästi ning rahalisi probleeme ei tundu hetkel olema. Säästud leiba ei küsi ja neid on väga magus kasutada kui olete hätta jääänud 🙂

Parimate soovidega
Maarit Veersoo

3 kommentaari

  1. Tere,

    Olin ka kunagi arvamusel, et kõik kulud exceli tabelisse ja iga kuu tuleb teha kokkuvõte, kuhu raha läheb ja kus saaks koomale tõmmata. Aga tegelikult on sellel vastupidine efekt. Esiteks inimene läheb “säästumode” ära ja ta ei oskagi enam millestki muust mõelda kui säästmisest. Teiseks selle säästmisega ei jõu kaugele, õnneks või kahjuks. Soovitan kõigile lugeda R. Kyiosaky viimast raamatud “Teine võimalus” siis saate aru, et just kesklassi osakaal on maailmas kõige suurem ja just nemad maksavad kõige rohkem makse ning peale kõikide maksude maksmist peaks inimene veel säästma? No way! Mitte säästma ei pea vaid rohkem peab teenima. Ja kusjuures seda on lihtsam teha kui säästa. Otseloomulikult rahaasajadest peab olema hea ülevaade ja finatsharidusest saab kõik alguse aga säästmine ei ole lahendus vaid vähese teenimise probleem.

  2. Soovitaks alkoholi ja tubaka maha jätta siis on päris suur kokkuhoid. Raamatu saab näiteks apollost: http://www.apollo.ee/lihtne-viis-suitsetamisest-loobumiseks.html lugesin läbi ja päevapealt jätsin suitsetamise maha.Ei ole suitsu teinud nüüd juba aasta ja seitse kuud. Pluss ka joomise jätsin maha peale selle raamatu lugemist, sest see jutt mis käib suitsemaise koha käib ka joomise kohta. Soovitan!

  3. Meie perel pole eelarvet, ühel kuul kulutame rohkem, teisel vähem. Ja nagu ei teeks mõttetuid oste aga kindlasti saaks ka paremini majandatud. Üldiselt, meil ei jää küll säästmiseks võimalust ja võiks tõesti saada nippe, kuidas hoopis rohkem teenida, samas et pereelu ei kannataks ja kõik õnnelikud oleksid.

Lisa oma kommentaar